Ürün Başarıyla Sepetinize Eklendi Sepete Gitmek için Tıklayınız
Araç Kullanırken Güneş Gözlüğünün Önemi | Sürücü Gözlüğü |

Araç Kullanırken Güneş Gözlüğünün Önemi | Sürücü Gözlüğü |

Araç, Araç Kullanırken Güneş Gözlüğünün Önemi, Sürücü gözlüğü, Sürücü Güneş gözlüğü,

  • Araç Kullanırken Güneş Gözlüğünün Önemi

   24.01.2019


   Gününüzün en keyifli anlarına yol alırken kendi arabanızın rahatlığından daha iyi bir yer yoktur. Genellikle sürücüler bu rahatlığa sahip olmak için en konforlu sürüş özellikleri ile en iyi güvenlik özellikleri sunan araba modellerini seçmeye özen gösterirler. 
    

 • Halbuki kaçırdıkları bir konu vardır. Gün içindeki sürüşleriniz sırasında arabanızın ve ortamın konforunu gönül rahatlığıyla yaşayabilmeniz için iyi bir güneş gözlüğüne de sahip olmalısınız. Unutmamalısınız ki bu keyifli sürüş sırasında gün ışığında yol alırken, sizi tehlikeye sokabilecek ve arabanızın sürüş konforunun tadını çıkarmanız konusunda konsantrasyonunuzu dağıtarak sizi huzursuz edebilecek etkenler olabilir. Peki nedir bu etkenler ve araç kullanırken güneş gözlüğü takmamız için en iyi üç neden nedir inceleyelim.
   

  Sürüşünüz Sırasında Güneş Gözlüğünüz Güneşle İlgili Sağlık Sorunlarınızı Önler ve Gözünüzü Korur

      
  Birçoğumuz güneş ışınlarının cildimiz için özellikle bazı saatlerde, güneş ışınlarına uzun süre direk maruz kaldığımızda zararlı olduğunu biliyoruz. Fakat; güneş ışınlarının gözümüz için de zararlı olduğunu biliyor muydunuz?
  Direk ve yoğun şekilde güneş ışınlarına maruz kaldığınızda güneş ışınlarından dolayı kör olma riskiniz vardır. Parlak bir günde, retinaya ulaşan ışık miktarı çok yüksektir ve retina, göze giren ışığın miktarını azaltmak için yeterince kapanamaz. Bu durum otomatik olarak yol boyunca gözünüzü kısmanıza, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir. Güneş gözlükleri gözlerinize ulaşan ışığı sınırlamaya yarar ve gözlerinizi kısma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Güneş gözlüklerinin en önemli işi gözlerinizi güneşin ultraviyole ışınlarından korumaktır. Güneşin gözler üzerindeki etkilerinden bazıları şunlardır: katarakt, maküler dejenerasyon, pterygium. Sürüşünüz esnasında kullanacağınız güneş gözlüğünüz ile bu hastalıkların gözünüzde görünme olasılığını düşürerek gözlerinizi korumuş olursunuz.
   
  Sürüşünüz sırasında güneşin bu etkilerinden korunmak için gözlük seçiminizde UV veya ultraviyole koruma özelliği olup olmadığına bakmak birinci önceliğiniz olmalıdır. Gözlük lensinizin rengi ne olursa olsun, en önemli faktör güneş gözlüklerinizin hem UV-A hem de UV-B ışınlarının % 99-100' ünü engellemesini sağlamaktır.
   

  Gözünüzü Sürüşünüz Sırasında Dışarıdan Gelebilecek Etkenlere Karşı Korur  Sıcak yaz aylarında yada baharın tatlı serin havasında arabanızın camını aşağı indirip temiz havanın keyfine vararak araba sürüyorsanız, kuru rüzgarlar ve toza karşı dikkat etmelisiniz. Bu unsurlar sürüşünüz sırasında konforunuzu bozabilir ve dikkatinizi dağıtabilir. Yolculuğunuz sırasında rüzgar göz kurumasına neden olabilir yada içeriye gelen bir toz parçası gözünüzü bulandırabilir. Dışarıdan rüzgar ile gelen cam tozu ve ya minik bir taş gözünüze kaçabilir. Peki bunlar olacak diye sürüşümüz sırasında dışarıdaki temiz, tatlı havanın tadını çıkarmayalım mı? Tabi ki de hayır.
   
  Sürüşünüz sırasında kullanıyor olduğunuz güneş gözlüğünüz, gözünüzü sürüşünüz sırasında dışarıdan gelebilecek bu tarz etkenlere karşı korur. Doğru modeldeki güneş gözlüğü seçiminiz gözünüzü tozdan ve hatta sert rüzgarlardan da koruyabilir. Özellikle rüzgar bariyeri olan modelleri tercih ederseniz gözlerinizdeki nemin buharlaşma oranı azalır ve gözlerinizin sürüşünüz boyunca rahat ve sağlıklı kalmasını sağlar.
   

  Daha İyi Görmenize ve Daha Konforlu Bir Sürüş Yapmanıza Yardımcı Olur

   


   
   
  Araba kullanırken yol boyunca çevrenizdeki aşırı parlaklık ve dikkat dağıtıcı yansımalar ve direk maruz kaldığınız güneş ışınları, sürüş sırasında görüşünüzü olumsuz etkileyebilir ve bu durum talihsiz bir kazaya neden olabilir. Parlak bir günde güneş gözlüğü takmanız önemlidir. Gözlüğünüzün camları sadece parlamaya karşı koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda parlak yansımaların dikkatinizi dağıtmasını ve görüşünüzü engellemesini önler. Yol boyunca sürüşünüz güneş gözlüğünüz ile daha konforlu olacaktır.
   
  Peki parlamalara karşı hangi renkte cam seçmelisiniz? Merceklerde renk tonları, ışığın emilmesine yardımcı olur. Sürüşünüz için kehribar, nötr gri, kahverengi veya yeşil renkli lensleri değerlendirebilirsiniz. Bu renk mercekler parlamayı iyi derecede azaltır.
   
  Araç kullanırken güneş gözlüğü kullanmanın faydaları saymakla bitmez. Siz siz olun, işporta gözlüklerinden değil de güneş ışınlarından koruyan markalı gözlüklerden edinin. Ayrıntılı bilgi almak ve hem kadın güneş gözlüğü hem de erkek güneş gözlüğü modellerini incelemek için tek yapmanız gereken Sezer Optik web adresini ziyaret etmek.

  Görme Bozukluğu Araç Sürerken En Büyük Güvenlik Risklerinden Birisidir


  Gözlük daha iyi görmemize yardım eder, yol güvenliğini artırır, gözlerimizi rahatlatır ve diğer zararlı maddeler arasında zararlı radyasyona karşıda korur; sürüş için gözlük camları modaya uygun bir yaz aksesuarından çok daha fazlasıdır. Çalışmalar sonucunda birçok sürücünün zayıf görmeye sahip olduğunu göstermiştir. Yol kazalarının en önemli sebeplerinden biriside görme bozukluğudur ve her sürücünün kolaylıkla görme sorununuçözebilir. Sonuç olarak, bir optometrist tarafından düzenli görme testleri ve gerekirse kişiye özel görme yardımcıları her sürücü için çok önemlidir. Uzmanlar doktorlar görmeleriyle ilgili herhangi bariz bir problemleri bulunmasa bile, yetişkinlerin yılda bir defa gözlerini kontrol ettirmelerini önermektedir.

   
  Yaset SEZER
  Sezer Optik

   

  488
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  Araç

  Araç Kullanırken Güneş Gözlüğünün Önemi

  Sürücü gözlüğü

  Sürücü Güneş gözlüğü  SON YAZILAR