facebook ile bağlan
02163712532

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

güneş gözlüğü, güneş gözlüğü seçimi, güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeli, güneş gözlüğü modelleri, güneş gözlüğü seçimi, güneş gözlüğü tarzı,

  • Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

   26.12.2018

   Kimimiz; hatta birçoğumuz güneş gözlüğü alırken genellikle bizde nasıl durduğu, görünüşü, tarzımızı yansıtıp yansıtmadığı vb. detayları her şeyin önünde tutuyoruz; ki esasında bu yanlış. İşte sağlığımız açısından güneş gözlüğü seçiminde en çok göz önünde bulundurmamız gereken şeyler:

 • 1. Etiket önemli!

  Boxer Wachler, “UV ultraviyole ışını ne yazık ki çoğu göz sorununa neden oluyor… İnsanların güneş gözlüğü takma konusunda çok titiz olmadıklarını görüyoruz” dedi. Güneş ışınları, göz hasarı, katarakt, kanser vb rahatsızlıklara neden olsa bile, Amerikan Oftalmoloji Akademisi, UV400 veya %100 UV koruma etiketli güneş gözlüğü satın almanızı öneriyor. Ayrıca güneş gözlüğü almadan önce etiketinde polarize yazdığından da emin olmalısınız.

  2. Çerçeve Şekli

  Elbette güneş gözlüğü alışverişi yapmak demek sadece etiket ve markadan ibaret değil… Size yakışan bir güneş gözlüğü olmalı aynı zamanda. Bu anlamda bir gözlükte dikkat etmeniz gereken ilk şey çerçeve şekli olmalı. Örneğin, yuvarlak yüzlü insanlar yuvarlak çerçeveli güneş gözlüklerinden kaçınmalıdır, çünkü yuvarlak çerçeveli gözlükler yüzün yuvarlaklığını vurgulayarak yüzün daha kilolu görünmesini sağlar. Bunun yerine, yuvarlak yüzlü insanlar, yüzlerinin daha uzun ve daha ince görünmesi için daha dar, dikdörtgen çerçeveli Privé Revaux vb. markalar arasından güneş gözlüklerini seçmelidir. Yuvarlak ve oval çerçeveler, kare çeneli insanlar için daha uygun olabilir.

  3. Çerçeve Boyutu

  Seçtiğiniz güneş gözlüğü çerçevesinin boyutu, en az şekli kadar önemlidir. Yüzünüz için çok dar olan güneş gözlüklerini seçerseniz, yüzünüzün daha geniş görünmesine neden olursunuz. Güneş gözlükleriniz için bir kare çerçeve seçerken izlemeniz gereken ilk yol, gözlerin lenslerin genişliğini de göz önünde bulundurmaktır. Güneş gözlüğü yüzünüz için çok büyük almak, yüzünüz için çok küçük bir gözlük almaktan nispeten daha iyidir.

  4. Çerçeve Rengi

  Elbette, genel zevkinize uygun bir güneş gözlüğü seçmek önemlidir, bu nedenle ten renginizle uyumlu, sevdiğiniz bir çerçeve rengini seçmeniz gerekir. Daha sıcak ten renginde olan insanlar kahverengi, bej, altın, bal veya zeytin yeşili çerçeve rengi olan güneş gözlüklerini tercih etmelidir. Kıyafetinize renk patlaması eklemek için güneş gözlüklerini tercih ediyorsanız, kırmızı, portakal ve sarı renkli çerçevelerden birini seçebilirsiniz. Daha soğuk renkli ten renginiz varsa şayet siyah veya gri çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Daha renkli bir kombinasyon için de mavi, mor ve yeşil renkli çerçevelerden seçebilirsiniz. Beyaz renkli çerçeveler ise genellikle esmer tenliler başta olmak üzere herkes için uygundur.

  5. Polarizasyon

  Polarizasyon, güneş gözlüğü seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Unutmayın, polarize güneş gözlükleri güneşten daha fazla koruma sağlamaz, ancak parlamayı azaltır. Bu, polarize güneş gözlüklerinin sürüş veya su sporlarının tadını çıkarmak için mükemmel bir seçenek olduğu anlamına gelir.. Koruma söz konusu olduğunda, merceğin rengi önemli değil, ancak renk kontrastı artırabilir veya azaltabilir.

  6. Araba sürerken…

  Zamanında New England Tıp Dergisi’nde bir haber çıkmıştı; yıllarca kamyon şoförlüğü yapan birinin güneş gözlüğü kullanmaması ve sürekli sol tarafından güneş alması sebebiyle sol gözünde ciddi hasarlar olduğu yönündeydi çıkan haber… Bu etki, gün boyu güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktan dolayı oluşmuştur. Boxer Wachler, “Önceden araçların ön camlarının genellikle iyi UV koruması bulunduğunu, ancak bu yan camların ışınların sadece %71'ini engellediğini tespit ettiğini” ekleyerek, “Hastaların daha çok sol gözünde kanser ve katarakt görüyorum” dedi. Sürüş sırasında tüm göz çevresini saran güneş gözlükleri takmanın yanı sıra yan camlar için de UV ışınlarına karşı şeffaf bir cam rengi önerir.

  Şevval Sultan
  26.12.2018 23:51:00


  Çok faydalı bir yazı olmuş. Bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

  Sizde Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
  İsminizE-Mailiniz

  Yorumunuzu YazınızGüvenlik Kodu Giriniz :

  480
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  güneş gözlüğü

  güneş gözlüğü seçimi

  güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeli

  güneş gözlüğü modelleri

  güneş gözlüğü seçimi

  güneş gözlüğü tarzı