Ürün Başarıyla Sepetinize Eklendi Sepete Gitmek için Tıklayınız
Güneş Gözlüğünün Ve Rayban Güneş Gözlüğünün Tarihçesi | Rayban Gözlük

Güneş Gözlüğünün Ve Rayban Güneş Gözlüğünün Tarihçesi | Rayban Gözlük

Rayban güneş gözlüğü, Rayban Güneş Gözlüğü Tarihi, Rayban Erkek Güneş Gözlüğü, Rayban Kadın Güneş Gözlüğü, Yuvarlak Rayban Güneş Gözlüğü Modelleri, Güneş Gözlüğü, Sezer Optik,

  • Güneş Gözlüğünün Ve Rayban Güneş Gözlüğünün Tarihçesi

   03.06.2018

    
   İnuitler, Düzleştirilmiş Mors Dişleri İnce bir Çizgi Gibi Açtıkları Aradan Bakarak Güneşten ve Kışın Karın Zararlı Işıklarından Gözlerini Korumaya Çalışırlardı, Görme Kalın Bir Çizgi Gibi Açtıkları Aralıktan Bakarak Gözün Üstu¨ne Takıp  Zararlı Işınlardan Korunurlardı.

    

 • GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN TARİHİ  ve  RAYBAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN TARİHÇESİ

   
  İnuitler, Düzleştirilmiş Mors Dişleri İnce bir Çizgi Gibi Açtıkları Aradan Bakarak Güneşten ve Kışın Karın Zararlı Işıklarından Gözlerini Korumaya Çalışırlardı, Görme Kalın Bir Çizgi Gibi Açtıkları Aralıktan Bakarak Gözün Üstu¨ne Takıp  Zararlı Işınlardan Korunurlardı.

  MS 37 Den sonra Roma imparatoru Neron da, Gladyatör Oyunlarını Cilalanmış olan Değerli Taşların Arkasından İzlermiş.

   
  12.YÜZYIL Dan Sonra Çinli Yargıçlar, Şahitleri Dinlerken Yüz İfadeleri Görünmesin Diye Duman Rengine Çalan Kuvarstan Yapılma Gözlük Takarlardı.
   

  1920’LER Den Sonra İse

   
   
  Hollywood da sessiz filmlerinin vamp oyuncuları da, gözlerini kamera flaşlarını gözünü almaması ve gözünü  koruması ve tanınmaması için de Güneş Gözlüklerini Kullanırlardı..
   
  1929' Da Sam Foster tarafından kitlesel olarak üretilen pahalı olmayan Güneş Gözlükleri Amerika'ya tanıtıldı. Foster, New Jersey'deki Atlantic City sahillerinde hazır bir pazar bulup ve burada Boardwalk'ta bir Woolworth'ten Foster Grant adıyla güneş gözlüğü satmaya başladı.  1937'de Amerika Birleşik Devletleri'nde 20 milyon güneş gözlüğü satıldığını belirtti.
   

  1936 – Edwin H. Land

   
  Bausch and Lomb tarafından Güneş Gözlüğü yapımında kullanılması için, fotoğraf teknolojisinde patentini aldığı Polarize filtrelerin kullanılmasına izin verdi. Böylece Polarize camlı Güneş Gözlüklerinde yansıyan parıltıları dikey ve yatay gelen ışınları önler hale geldi.
  Land'in oluşumu, Bausch & Lomb'un bir birimi olan Ray-Ban tarafından üretilen güneş tonlarında hızla kullanıma sunuldu. Ray-Ban ayrıca bir pilotun gösterge paneline tekrar tekrar bakarken gözlerini koruyan kendine özgü “havacı” çerçevesini buldu. Ordu pilotları bu gözlükleri ücretsiz olarak aldılar ve popülariteleri arttıkça Ray Ban kısa süre sonra bunları halka satmaya başladı. Polarize güneş gözlükleri pilotların görevlerini güvenli bir şekilde görmelerine ve tamamlamalarına yardımcı oldu. Ultra havalı ve etkili güneş tonları pilotların gizemine katkıda bulundu ve yakında herkes kahramanlarını taklit etmek için onları istedi.
   
   
   
   
  Bausch and Lomb ikonik hale gelen Rayban Güneş Gözlüklerini kurdu. Rayban Güneş Gözlükleri ilk olarak pilotların gözlerini korumak için Polarize filtreleri kullanarak Yeşil Camlı  Aviator (Pilot) gözlüklerini çıkardı. Bu güneş gözlükler 2. Dünya Savaşı sırasında bile önemli bir rol oynadı. Bu model halka açık satılmaya başladığından beri günümüzde hala modasını yitirmemiş ender Güneş Gözlüğü modellerden oldu.
   
  Dünya’nın en bilindik Gözlük markalarından biri olan Rayban Güneş Gözlükleri 1937 yılında kurulmuş olup, İlk olarak Amerikan hava pilotlarının uçarken Güneşe çok bakmaları ve bu bakma sonucu baş ağrısı ve çeşitli rahatsızlıklar yaşamalarından dolayı başlar. Böylece Amerikan Hava Kuvvetleri bu sorunu gidermek amacıyla Rayba'nın  Kurucusu Lester Belisario‘dan yardım isterler.
   

  Kurucusu: Lester Belisario ise

   
  Lester Belisario Amerikan Hava Subayları için 7 Mayıs 1937 tarihinden Rayban Güneş Gözlüklerini çıkarmaya başlar. İlk Çıktığı günden itibaren büyük beğeni toplayan Rayban Güneş Gözlükler hızlı bir satış rakamı yakalayarak dünyaca ünlü bir marka olmayı başarmıştır. Her geçen gün kendini geliştiren Rayban Güneş Gözlükleri ilerleyen zamanlarda Güneş Gözlüklerinin yanı sıra Numaralı Gözlüklerde üretmeye başlar.
   
   
  Bausch & Lomb tarafından kurulan Rayban Güneş Gözlükleri üreticisi. 1999’da, ise Bausch & Lomb Markayı İtalyan Grubu Luxottica ya sattı. Rayban Güneş Gözlükleri dünyada en çok taklit edilen Güneş Gözlüğüdür. Ençok taklit edilen modelleri ise Bir tanesi Rayban Aviator yani (Klasik damla) ve diğeri ise Rayban Wayfarer’ modelidir, bizde ne diyelim, deyim yerinde ise meyve veren ağacı taşlıyorlar.  Aviator (damla) 1936’da tasarlanmıştır. Bu gözlükler özel olarak pilotlar için geliştirilmiş ve hava kuvvetleri tarafından da kullanılmıştır. 1937’de halka satılmaya başlanmış olan, Rayban Wayfarer Güneş Gözlükleri ise 1953’den beri piyasadadır ve tarihte en çok satan model olarak kayda geçmiştir. Rayban Güneş Gözlükleri The Blues Brothers ve Risky Business filmleri ve televizyon dizisi Miami Vice’ın sayesinde de 1980’lerde özellikle kendinden çok söz ettirir. 1986 Yılında da Tom Cruise, Top Gun’da 3 Ayrı Ray-Ban Aviator modelleriyle de genç Kızların Kalbini çalmaya başlar, ve Satışlarda % 50 ye varan artış görülür. 1992 Quentin Tarantino filmi Rezervuar Köpekleri, Ray-Ban Güneş Gözlüğü takan karakterler içermektedir (en çok siyah takım elbise giyen karakterlerin Wayfarer Rayban Güneş Gözlükleri takmıştır. Rayban Güneş Gözlükleri Ayrıca Men in Black filminde de kullanılmıştı.
   
  1937 – Bausch and Lomb  İlk olarak merkezi Rochester, New York, USA olan Ray-Ban gözlüklerini, Luxottica Group SpA sattı
  şuan Merkezi ise Milan, İtalya‘da dır.
   
  Şuanki Bünyesinde Yaklaşık Olarak 55.000 çalışanı bulunan Rayban Markasının sahibi Leonardo Del Vecchio, Luxottica Group SpA olmuştur.
  Rayban Güneş Gözlüğü Honda Formula 1 Takımının Sponsorluğunuda Yapmaktadır.
   
   
   
  Yaset Sezer
   
   
   
  Sizde Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
  İsminizE-Mailiniz

  Yorumunuzu YazınızGüvenlik Kodu Giriniz :

  4740
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  Rayban güneş gözlüğü

  Rayban Güneş Gözlüğü Tarihi

  Rayban Erkek Güneş Gözlüğü

  Rayban Kadın Güneş Gözlüğü

  Yuvarlak Rayban Güneş Gözlüğü Modelleri

  Güneş Gözlüğü

  Sezer Optik



  SON YAZILAR