Ürün Başarıyla Sepetinize Eklendi Sepete Gitmek için Tıklayınız
Hipermetrop | Hipermetrop Nedir | Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir |

Hipermetrop | Hipermetrop Nedir | Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir |

hipermetrop, hipermetrop nedir, hipermetrop tedavisi, hipermetropi, sezer optik,

  • Hipermetrop

   13.04.2019

   Hipermetrop, Merkezde kırılan ışıkların görme merkezimizin arkasına düşmesi sonucunda kırılan ışınların gözün arka kısmına odaklanmasıdır. Gözün arka kısma odaklanmasından dolayı bu göz hastalığına sahip bireyler yakını bulanık görmektedirler. Hipermetrop hastalığına sahip birey uzaktaki bir objeyi çok iyi görebilir fakat yakını görmekte sorun yaşar. 

 •  HİPERMETROP

   

  Çünkü hipermetrop, miyopun aksine gözün ön-arka uzunluğunun normalden kısa olmasıdır. Bunun sonucunda gözün arkasına  düşen görüntü net algılanamadığı için bulanık görülür. 
  Hipermetropi hastalığı yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkabiliyorken doğuştan ya da çocukluk zamanında da ortaya çıkabilir. Çocukken ortaya çıkması durumunda mutlaka gözlük kullanılmalıdır çünkü içe dönük şaşılığa sebep olabilir.  
  Hipermetrop hastalığına sahip bireyler yakını göremedikleri için gazeteyi,kitabı ya da okunacak başka bir şeyi uzağa tutarak okurlar.  
   
   

   

   

   

   

   

  Hipermetrop belirtileri nelerdir? 

   
  -Göz çevresinde başlayan ağrılar 
  -Özellikle yakın mesafede bulanık görme 
  -Bir şeye tamamen odaklanamamak, dikkat eksikliği 
  -Gözün çabuk yorulması 
  -Baş ağrılarının başlaması 
  -Kişinin görebilmek için gözlerini şaşı yapması 
   
   
   

   

   

   

   

   

   

  Hipermetrop nasıl tedavi edilir? 

   
  Belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte mutlaka doktor muayenesi olunmalıdır. Kişinin hipermetrop derecesine bağlı olarak bir reçete yazılır. Hipermetrop numarasına göre gözlük temin ederek daha kaliteli,net bir görüşe sahip olabilirsiniz. Bunun yanında lenste çok fazla ilgi görmektedir. Gözlük ve lensin dışında lazer tedavisi de birçok göz hastalığının tedavisinde kullanıldığı gibi hipermetrop hastalığında da kullanılmaktadır. 
   
   

   

   

  Çözüm ve Sonuç Olarak?


  Hipermetropi tedavisinde amaç, ışığın retina üzerinde doğru yere yani ön tarafa düşürülmesini sağlamak olduğu için, Bu amaçla ince kenarlı dış bükey mercekler kullanılır. Bu mercekler + işaretli olarak reçetelendirilir. Hipermetropi tedavisinde gözlük ve kontakt lens seçenekleri bulunmaktadır.

  Optik gözlük: En sık kullanılan ve tercih edilen tedavi şekli. Pratik olması ve fazla bakıma ihtiyaç duymaması ve aksesuar olarakta kullanılması nedeniyle gözlükler, hipermetropi kusurlarını düzeltmede en sık tercih edilen merceklerdir. Bunun yanında hipermetrop derecesi arttıkça gözlük camı kalınlaşacağından, görüntü kalitesinde bozulma meydana gelebilmektedir bundan dolayı asferik dizaynlı veya biasferik ve inceltilmiş camlar tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. 

  Kontakt lens: Kontakt lens gözün direkt üzerini kaplar. Kullanırken hijyen kurallarına dikkat edilirse çoğunlukla sorun çıkartmaz uzun yıllar kullanılabilir.

  Hipermetrop ve diğer göz kusurlarında en çok sorulan sorulardan biri kontakt lensin mi, gözlüğün mü tercih edilmesinin daha avantajlı olduğudur. Hem gözlüğün hem de kontakt lenslerin kendilerine göre avantajları vardır. 

  Kırma bozukluklarındaki gözlük avantajları şu şekilde özetleyebilirim:

  Gözlük kullanımı göze dokunma ihtiyacını kaldırır ve böylece göz enfeksiyonu riskini azaltır. 
  Kuru ya da hassas gözlerde, kontakt lensler gibi rahatsızlığı kötüleştirmez.
  Kontakt lenslerden daha hesaplıdır.
  Rüzgar ve toz gibi çevresel etmenlere karşı bir koruma sağlayabilir lenste ise daha zararlı hale gelebilir.  
   
   
  Yaset Sezer

   

  1419
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  hipermetrop

  hipermetrop nedir

  hipermetrop tedavisi

  hipermetropi

  sezer optik  SON YAZILAR