Ürün Başarıyla Sepetinize Eklendi Sepete Gitmek için Tıklayınız
Lens Çeşitleri Özellikkeri kullanım durumları ve lensle ilgili konular

Lens Çeşitleri Özellikkeri kullanım durumları ve lensle ilgili konular

Lens, renkli lensler, kontakt lensler, marka lensler, kampanyalı lensler.

  • Lens Çeşitleri

   11.11.2018

   Lens Çeşitleri Ve Lensle İlgili Önemli Bilgiler..

    
    
   PMMA denilen maddeden üretilirler, oksijen ve sıvı geçirgenlik özellikleri azdır. Bakımı kolay olmakla birlikte, kişilerin alışması uzun sürebilir. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Elli yıl kadar önce geliştirilen ilk başarılı kontakt lensler, ticari adı pleksiglas olan polimetil metakrilattan üretilmiştir.

 •  
  SERT LENSLER
   
  PMMA denilen maddeden üretilirler, oksijen ve sıvı geçirgenlik özellikleri azdır. Bakımı kolay olmakla birlikte, kişilerin alışması uzun sürebilir. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Elli yıl kadar önce geliştirilen ilk başarılı kontakt lensler, ticari adı pleksiglas olan polimetil metakrilattan üretilmiştir.
   
  Baya büyük olan ve göze güçlükle takılan ilk sert lensler, saydam tabakayı ve göz akının önde kalan bir bölümünü kaplıyordu. Sonradan yalnızca saydam tabakayı kaplayan daha küçük lensler yapıldı.
   
  Sert Lensler, Özellikle Astigmatlıkta iyi Görüntü Sağlamaları, Kolay Temizlenmeleri, Dayanıklı ve Ucuz Olmaları Nedeniyle Çok Yaygınlaşmaya Başladı.
   
  YUMUŞAK LENSLER
   
  Hidroksietil metakrilat gibi yapay organik bileşiklerden üretilen esnek yapılı yumuşak Lenslerin, Sert Lenslere göre önemli üstünlükleri vardır; bunlar daha kolay takılır ve uyum süreleri daha kısadır. Saydam tabakada şişmeye neden olmadan uzun süre gözde kalabilirler. Bununla birlikte, Yumuşak Lenslerle sağlanan görüntü, gözlük ya da sert lenslerin sağladığı görüntü kadar net değildir.
   
  Ayrıca, Yumuşak Lenslerde bakteri ve mantarlar kolayca ürediğinden, bu lensleri kullananların dezenfeksiyon ve temizlik önlemlerine titizlikle uymaları gerekir. Bu amaçla kullanılan özel antiseptik çözeltiler, temizleme ve saklama çözeltileri, protein temizleme maddeleri vardır. Gene de bir çok göz hekimi, bütün temizlik kurallarına titizlikle uyulduğunda bile Yumuşak Lenslerin Göz enfeksiyonu riski taşıdığına inanmaktadır.
   
  Temizleme çözeltilerine bağlı olarak yumuşak lenslerde alerji oranı da yüksektir. Ayrıca, alerji yapmayan ve enzimli temizlik çözeltileri bu sorunu azaltmıştır. Kontakt lense bağlı göz enfeksiyonları, saydam tabakanın dış yüzeyinde zor iyileşen ağrılı yaralara (saydam tabaka ülseri) yol açabilir. Saydam tabaka ülseri, kalıcı nedbe dokusu oluşumun a ve buna bağlı görme kaybına yol açabilir. Dolayısıyla hangi tip olursa olsun lens takan kişilerin gözünde başlayan kızarma ve ağrı, hemen göz hekimine başvurulmasını gerektiren belirtilerdir.
   
  Gaz geçirgen sert lensler, saf silikon ya da selüloz asetat butirat gibi maddelerden üretilir.
   
  Yüksek görüntü kalitesi, dayanıklılık ve temizleme kolaylığı yönünden sert Lenslere benzemekle birlikte, bunların yüzeyinden oksijen ve karbondioksit geçer. Saydam tabaka, temas ettiği havayla doğrudan solunum yaparak hava ile gaz alışverişinde bulunduğundan, lensten gaz geçişi önemli bir konudur. Saydam tabakanın damarları olmadığından, bu dokunun oksijen gereksinimi havadan sağlanır.
   
  Ayrıca gaz geçirgen sert lensler, sert Lenslerden daha esnektir, ısıyı da daha kolay iletirler. Bu özellikleri, uzun süreli kullanımda önemli birer üstünlüktür.
   
  Gaz geçirgen sert Lensler, Rahatlık sıralamasında Yumuşak Lenslerle Sert Lenslerin arasında yer alır.

  SERT YUMUŞAK LENS BİLEŞENLERİ
   
  Hem Yumuşak hem de sert Lenslerin bir arada kullanıldığı Kontakt Lenslerdir. Özellikle düzensiz Astigmatizmada (Örneğin: Keratakonus) ta kullanılmaktadır. Bakımı dikkat gerektirmektedir. Kullanan kişilerin alışma süreleri çok uzun değildir. Günlük olarak kullanılmalıdır.

  TORİK KONTAKT LENSLER
   
  Astigmatizmanın düzeltilmesinde kullanılan özel olarak üretilen Kontakt Lenslerdir. Kullanımları kolaydır, Bakımı dikkat gerektirmektedir. Kullanıcıya özel yapıldığı için diğer kontakt lenslere oranla biraz daha pahalıdır. Özellikle yüksek astigmatizmada tercih edilmektedir. Torik kontakt lensler günlük olarak kullanılmalıdır. Günümüzde, yıllık veya aylık, günlük olarak kullanılan Disposbl (Atılabilen) Torik Kontakt Lensler üretilmekte ve kullanımı yaygınlaşmaktadır.

  KLASİK UZUN SÜRELİ (Konvansiyonel) KONTAKT LENSLER
   
  Günlük veya uzun süreli kullanabilen, kullanım ömürleri 3 ila 12 ay arasında değişebilen yumuşak Kontakt Lenslerdir. Miyopik veya Hipermetropik kırma kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır. Yüksek Astigmatizmayı düzeltemedikleri için, Astigmatizması yüksek olanlarda net görmeyi sağlamakta çok etkili değillerdir.
   
   
  Genel olarak sık değişim Lensleri olarak adlandırılır. Günlük, haftada bir veya ayda bir atılabilen tipleri mevcuttur. Kullanılan Lensler belirli sürelerde değiştirildiği için gözde meydana gelebilecek alerjik Reaksiyonlar ve enfeksiyon riski en aza indirgenmiş olmaktadır. Günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşmakta, hasta ve hekim tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bakımı, kullanılması ve alışılması kolaydır. Miyopi, Hipermetropi ve Astigmatizmayı da düzeltebilen Torik Disposbl Kontakt Lens tipleri vardır.

  KOZMETİK (RENKLİ) KONTAKT LENSLER
   
  Yumuşak Lensler sınıfına girmektedir. Numaralı veya sadece Kozmetik Estetik olarak kullanılabilir. Disposbl olanları da mevcuttur. Özel üretimle Torik renkli Kontakt Lensler yapılabiliyor (Belirli renkler de sadece).
   
   
  LENS TEMİZLEME METODU
   
  Mutlaka solüsyon kullanılmalı dezenfenfektesyon açısından..
   
  NEMLİ BİR ORTAM OLUŞTURMASI GEREKLİ;
   
  Lens yüzeyini KAPLAMALI.1,2 Lipid birikimini azaltarak ve protein kalıntılarını uzaklaştırarak konforu arttırmak amacıyla geliştirilmiştir. 2 Kontakt Lensleri bir nem matriksiyle kaplar..
   
  Çok Amaçlı Dezenfektan Solüsyon, Lenslerin takıldıktan çıkarılana kadar nemli kalmasını ve gün boyunca rahat kullanım sağlar.1 
  Gün boyu konfor sağlamasının yanı sıra, ikili dezenfektanlar POLYQUAD ve ALDOX ile bakteri, mantar ve akantomoeba gibi zarar veren mikroorganizmalara karşı etkilidir.
  Çok Amaçlı Dezenfektan Solüsyonu'nun 300 ml’lik boyu ile 90 ml’lik seyahat boyu mevcuttur.
   
   
  Yaset SEZER

  Sezer Optik
  www.sezeroptik.com
  Sizde Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
  İsminizE-Mailiniz

  Yorumunuzu YazınızGüvenlik Kodu Giriniz :

  4748
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  Lens

  renkli lensler

  kontakt lensler

  marka lensler

  kampanyalı lensler.  SON YAZILAR