Ürün Başarıyla Sepetinize Eklendi Sepete Gitmek için Tıklayınız
Polarize cam nedir | Polarize Gözlük | Güneş Gözlüğü |

Polarize cam nedir | Polarize Gözlük | Güneş Gözlüğü |

polarize cam, polarize cam nedir, polarize camlı gözlük, polarize filtresi, güneş gözlüğü, rayban güneş gözlüğü, despada güneş gözlüğü,

  • Polarize cam nedir

   03.10.2017

   POLORİZE CAM NEDİR
    
   Polarize, yansımaları çok iyi süzebilen bir film tabakasıdır. Eski dönemde fotoğrafçıların kullandığı bir filtre olarak karşımıza çıkmıştı. İlk kez 1940 lı yıllarda fotoğraf çekimi sırasında kameraya gelen ışık yansımalarını engellemek amacıyla kullanılmıştır.
    

 • Polarize Cam Nedir?

  Polarize, yansımaları çok iyi süzebilen bir film tabakasıdır. Eski dönemde fotoğrafçıların kullandığı bir filtre olarak karşımıza çıkmıştı. İlk kez 1940’lı yıllarda fotoğraf çekimi sırasında kameraya gelen ışık yansımalarını engellemek amacıyla kullanılmıştır.

  Günümüzde ise, polarize film tabakası, işlenmemiş camın içine yerleştirilerek güneş gözlükleri de kullanmakta. Bu sayede, Polarize camlar göz kamaştırıcı ışık yansımalarını süzmesi sağlanıyor. Parlak yüzeylerde, beyaz zeminde, geniş ve düz alanlarda, karda veya su yüzeyinde, mermerde rahatsız edici boyutlara ulaşabilen yoğun yansımalar, polarize cam sayesinde Kırılmış ya da minimize edilmiş oluyor..

   

  Polarize Camlar ve ultraviyole Cam arasında ne fark var?

  Özellikle, bu iki cam türü arasından tercih yapmak diye bir durumun söz konusu olmadığını hatırlatalım. Ultraviyole cam, güneşin zararlı ışınlarını engelleyen bir cam türüdür. Bu özelliği ile bir tercihten ziyade önemli bir ihtiyaçtır. UV filtresi gözleri koruyan ve bu sebeple de iyi bir Güneş Gözlüğünde mutlaka bulunması gereken bir özelliktir. Polarize camlar ise, ihtiyaca karşılık harika bir opsiyon olarak görebilirsiniz. Kullanım alanına göre tercih sebebiniz olabilir ancak 'olmazsa olmaz' bir özellik asla değildir.

   

  Polarize Camları Güneş Gözlüklerinde nasıl anlarsınız?

  Bir Güneş Gözlüğünde Polarize Camları olup olmadığını anlamak çok kolay, mesela, Polarize Güneş Gözlüğü testi yapmak için cep telefonunuzu elinize almanız yeterli olacaktır, Telefonun ekranı açıkken, Güneş Gözlüğünü ekranın üzerine tutun ve yavaşça yatay konumdan dikey konuma getirin. Görüntü tamamen kararıyorsa veya renk değiştiriyorsa, Güneş Gözlüğünüz Polarize camlı demektir. Yok eğer polarize camlı olmayan bir güneş gözlüğünüz de varsa; yansıma yapan bir ayna karşısında, iki güneş gözlüğü camını karşılaştırarak da bu sonuca ulaşabilirsiniz. Ya da Sezer Optik çalışanlarından yardım alabilirsiniz ya da meşhur gizli balık tutma hadisemizi görebilirsiniz ve bizden sezer optikten güneş gözlüğü satın alırken garanti belgesi ve sertifika istemeyi unutmayın.

   

  Polarize Cam Renkleri Nelerdir Derseniz eğer?

  Polarize camlar, diğer camlara göre %40-60 arasında daha koyu olur. Kahverengi, Füme, Gri ve Yeşil Başta olmak üzere nadiren diğer renklerde de üretimimiz vardır. Bu renklerin özellikleri de farklılık gösterir. Örneğin Kahverengi Cam, Renkleri belli bir seviyede bozarken kontrastı artırır. Gri ve Yeşil camlar ise renkleri daha canlı gösterir.

  , Polarize güneş gözlüklerinin açık ve parlama ve yansıma alanlarındaki faydaları, bu gözlüğe olan ilgiyi gün geçtikçe daha da artırmasına etki yapıyor, Bizden hermodagozluk.com dan gözlük seçerken yüz hatlarınıza (yüz şeklinize) iş ortamınıza sağlığınıza uyan gözlükler ve camlar seçmenizi öneriyoruz.

   

  Polarize Camın Avantajları

  Karlı Zeminde ve Deniz (Su) Yüzeylerinde oluşan yansımaları kırdığından dolayı doğa sporlarında ve açık alan aktivitelerinde kaliteli ve güvenli görüş sağlıyor.

  Araçların ön camında ve diğer kısımlarında oluşan parlamaları engellediğinden, araç kullananlar içinde güvenli bir seçim olacaktır.

  Yansımaları kırarken, Göze gelen ışık miktarını da azalttığı için görüşünüzü daha da netleştirir ve keskinleştirir.

   

  Tabi ki Çok Şey Gibi! Polarize Camın Dezavantajları da Var!

  LED ve LDC ekranları koyu gösterebilir. Başımızın ufak bir hareketinde bile cep telefonunuzun da ekranı karara bilir.

  Koyu olan cam rengi, Yorgun ve Uykusuz Şoförler için çok TEHLİKELİ olabilir. Özellikle güneşin doğduğu ve battığı Vakitlerle uyku getirdiğinden, Şikayet edilmektedir.

  Gözleri ışığın yansıyarak görmeyi engellediği parlama olgusundan korurlar. Ancak, polarize gözlükler her durum için uygun değildir. Belirli durumlarda, bu gözlükleri kullanışsız kılan bazı dezavantajlar mevcuttur.

   

  Kar Sporları Yapanlar Lütfen Dikkat

  Belirli bazı durumlarda, polarize güneş gözlüklerinin kar sporları sırasında kullanılması verimsiz olabilmektedir. Polarize güneş gözlükleri, aşağı doğru kayak esnasında kardan yansıyan güneş ışınları sebebiyle buz parçalarının fark edilmesini zorlaştırabilmektedir. Kayak yapan kişi nereye gittiğini fark edemediğinde aniden düşebileceği için bu çok tehlikeli bir durumdur.

   

  Araç Kullananlar Dikkatli Kullanın

  Polarize güneş gözlüklerinin temel özelliği onları aynı zamanda sürüş için de ideal kılan ışığı yansıtma unsuru olsa da, bu gözlükler bazı durumlarda sürüş esnasında kullanıma uygun değildir. Polarize camlar, aynı zamanda polarize ışıkları yansıtan LCD ekranların bazı açılardan okunmasını neredeyse imkansızlaştırmaktadır. Bu tip ekranların, birçok araç ve motorlu taşıtta bulunması da polarize gözlükleri araç kullanırken tehlikeli kılmaktadır.

   

  Polarize Güneş Gözlükleri Pilotlar İçin De Tehlikeli Olabilir

  Polarize güneş gözlükleri, ilk olarak pilotlar tarafından kullanılmasına rağmen, uçaklarda yaygın olarak kullanılan LCD ekranlar gözlüğün kullanımını duraklatmıştır. Pilotlar kontrol panelini görememeyi riske edemeyecekleri için, polarize gözlükler onlar için de uygun değildir.

  Son Olarak Ücretteki Farkı:

  Polarize güneş gözlükleri sıradan güneş gözlüklerine göre biraz daha pahalı olabilir.

  Sonuç Olarak:

  Eğer kış sporları yaparken, araba veya uçak kullanırken takabileceğiniz bir güneş gözlüğü bakarsanız; Polarize camları olmayan güneş gözlükleri öneriyoruz, Tamamen başınıza bunlar gelecek demiyoruz denenmiş sonuçlardan bahsedip ihtimalden söz ediyoruz.

   

  Optisyen

  Yaset SEZER

  Sezer Optik (Hermoda gözlük)

  Sizde Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
  İsminizE-Mailiniz

  Yorumunuzu YazınızGüvenlik Kodu Giriniz :

  6564
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  polarize cam

  polarize cam nedir

  polarize camlı gözlük

  polarize filtresi

  güneş gözlüğü

  rayban güneş gözlüğü

  despada güneş gözlüğü  SON YAZILAR