ÇOCUK GÖZLÜKLERİ İÇİN UYUM HER ŞEYDİR

ÇOCUK GÖZLÜKLERİ İÇİN UYUM HER ŞEYDİR

Gözlüklerin yüzünüze iyi oturmasını sağlamanın en iyi yolu, onları herhangi bir optik mağazasına veya bizim optik mağazalarımıza getirmektir.  Gözlüklerin rahat ve kişiye özel yüze oturması için genellikle yeniden boyutlandırılması gerekir. Rahat oturması, doğru değilse gözlük takma olasılığı daha düşük olan bir çocuk için daha da zor ve önemlidir. Harika haber şu ki, Sezer Optik'te tüm ayarlamalar ömür boyu ücretsizdir. Yani bizim müşterimiz olmasanız bile çocuğunuzun gözlüklerini ücretsiz olarak ayarlayabiliriz. Gözlüklerin bir çocuğa nasıl oturması gerektiğinden emin değilseniz veya onları tamir edecek vaktiniz yoksa, bilmeniz gereken bazı öneriler var.

 

Gözlüklerin Çocuğa Nasıl Oturması Gerektiğine İlişkin İpuçları

Gözlükler bir mağazada farklı görünebilir ancak denediğinizde tam tersi olabilir. Bazı çocukların gözlüğe alışması zaman alır ve geçiş için yardıma ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuz yeni gözlüğüyle rahat edemiyorsa, gözlüğe en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardan biri olan okulda gözlüğünü takmayabilir. Ne de olsa, gözlükler okuduğunu daha iyi anlamayı teşvik edebilir, dijital göz yorgunluğunun semptomlarını iyileştirebilir ve çocuğunuzun daha iyi görmesine yardımcı olabilir. Gözlüklerin çocuğunuzun yüzüne nasıl oturması gerektiğini anlamak, çocuğunuzun rahatını sağlamak için gereklidir. İşte çocuk gözlüklerini takmak için ipuçlarımız:

1. İpucu: Gözlükler, çocuğunuzun göz çukuru büyüklüğünde olmalıdır.

Yetişkinler olarak, büyük boy gözlükler ve kalın çerçevelerden takabilirsiniz. Bununla birlikte, çocukların yüzlerini aşağı indirmeyen daha rahat bir şeye ihtiyaçları vardır. Bir çocuğun gözlükleri, yanaklarından aşağı uzanmadan göz yuvalarına oturmalıdır. Gözlükler çok büyük görünüyorsa, muhtemelen çerçeveler çocuğunuzun yüzüne göre çok büyüktürler. Çok büyük gözlükler çocuğunuzun burnuna aşırı ağırlık yükleyerek çerçevelerin aşağı düşmesine neden olabilir. Bu sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun görme yeteneğini de etkileyebilir. Ayrıca çocuğunuzun gözlüğünün köprüsünün üzerinde sadece hafif bir boşluk kalmalıdır. Gözlükler doğru boyutta görünüyorsa ancak yine de yüzden düşüyorsa, çocuğunuzun daha hafif çerçevelere veya köprünün ayarlanmasına ihtiyacı olabilir. Çocuğunuzun reçete numarası yüksekse, uygun olmayan bir köprü görmeyi zorlaştırabilir çünkü camlar çocuğunuzun gözlerini tam olarak kapatamayabilir. Gözlük çocuğunuzun yüzüne düşüyorsa köprünün sıkılması gerekebilir. Neyse ki, çocuğunuzun gözlüklerinde burun yastıkları varsa, bunlar ayarlanabilir. Gözlüğünü çıkardığında çocuğunuzun yüzünde koyu renkli izler bırakmadığından emin olmak için burunluklarını ara sıra kontrol etmeniz gerekebileceğini unutmayın. Hafif çizgiler endişelenecek bir şey değildir ancak burun plaketleri çok sıkıysa rahatsızlığa neden olabilir ve belirgin izler bırakabilir. Çocuğunuzun gözlüğünün ayarlanabilir burun plaketleri yoksa şakaklarının sıkılması gerekebilir.

2. İpucu: Çocuğunuzun gözlük camları, her bir gözün doğal eğrisini takip etmelidir.

Çocuğunuzun çerçeveleri, yüzünün genişliğini elmacık kemiklerinin hemen ötesine uzatmalıdır. Gözlükler, çocuğunuzun göz şekillerine uygun olmalı ve daha iyi çevresel görüş sağlamalıdır. Lenslerin anormal eğimi biraz rahatsızlığa ve eşit olmayan UV korumasına yol açabilir. Ayrıca çocuğunuzun gözleri doğrudan lenslerin arkasında olmalıdır. Camlar için polikarbon, yüksek indeks veya organik cam veya mavi ışık kırıcı cam çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde, çocuğunuz yanlışlıkla gözlüklerini düşürürse bile camlarının kırılma olasılığı daha düşük olacaktır. Bu camlar çizilmeye ve sürtünme izlerine eğilimli olduğundan, çizilmeye dayanıklı bir kaplama tercih edin. Parlama önleyici kaplama, çocuğunuzun gözlerini UV ışığından korumak için de mükemmel bir seçenektir.

3. İpucu: Şakaklar çok uzun olmamalıdır.

Gözlüklerin şakaklarının uzunluğuna da dikkat etmelisiniz. Şakaklar çocuğunuzun kulaklarının hemen ötesine uzanmalı ve çocuğunuz bunları yalnızca kıvrımdan hemen önce derisinde hissetmelidir. Şakakların çok erken kıvrılması köprüyü aşağı itebilir ve bu da çocuğunuzun gözlüklerinin yerinden oynamasına neden olabilir. Çerçeveler şakaklarda çok sıkıysa, hafif rahatsızlığa ve baş ağrısına yol açabilen basınca da neden olabilirler. Şakakların çok uzun olması durumunda gözlükler yerinden düşebilir, bu da çocuğunuzun görüşünü engelleyebilir ve camların kırılma olasılığını artırabilir. Neyse ki, gözlüğü bizden almamış olsanız bile Sezer Optik'te ücretsiz onarım sunuyoruz.

 

Çocuk Gözlüklerini Almak ve Takmak İçin Süper İpuçları

Çocuk gözlüğü satın alırken, çerçevelerin genişliğine ek olarak camların kalınlığına ve malzemesine de özellikle dikkat etmeyi unutmayın. Çocuklar aktiftir ve düşürüldüğünde kırılmayan güçlü camlara ihtiyaç duyarlar. Çerçeveler ayrıca sağlam olmalı ve herhangi bir hasara karşı dayanıklı olmalıdır. Düşmemek için kulaklara ve buruna tam oturduğundan emin olun. Çocuğunuzun görmesini zorlaştıran çizikleri azaltmak için camların çizilmeye dayanıklı kaplamayı da tercih etmelisiniz. Çocuğunuzun ikinci bir gözlüğe ihtiyacı varsa, olağanüstü dayanıklılığa sahip spor gözlüklerini düşünün. Büyük olasılıkla bunları ayarlamanız gerekecek.  Gözlüklerin içindeki dolgunun çocuğunuzun kafasına çok sıkı oturmadığından emin olun. Daha iyi görünürlük için her bir göz, her merceğin ortasının arkasında olmalıdır.

 

Gözlüklerin Çocuğa Nasıl Olması Gerektiğinin Özeti

Ne arayacağınızı biliyorsanız, çocuk gözlüklerini takmak kolaydır. Konfor en önemlisidir, bu nedenle çocuğunuz acı çekiyor gibi görünüyorsa veya yüzünde kırmızı lekeler varsa, gözlüğün ayarlanması gerekebilir. İşte gözlüklerin bir çocuğa nasıl oturması gerektiği: Gözlükler, çocuğunuzun göz çukuru büyüklüğünde olmalıdır. Çocuğunuzun gözlük camları, her bir gözün doğal eğrisini takip etmelidir. Burun plaketleri çok uzun olmamalıdır. Çocuğunuzun gözlükleri doğru boyutta olduğunda, onları takma olasılıklarının daha yüksek olacağına güvenebilirsiniz. Çocuklarınızı, genç yaşta gözlük takmak da dahil olmak üzere harika göz bakımı alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olacak şekilde eğitin. Optisyen Yaset Sezer

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Genel Görme Kusurları Güneş Gözlüğü Güneş Gözlüğü Markaları Kontakt Lens Optik Camlar Optik Gözlük
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.